Web geliştirici olmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor iseniz bu yazı size umarım yardımcı olacaktır. Öncelikle web developer nedir, neler yapar gibi temel konulardan bahsedeceğim. Hemen ardından web geliştirici olmak için öğrenim aşamasında yardımcı olacak servisler ve içerikler paylaşacağım son olarak da nasıl pratik yapacağınızdan bahsedeceğim. Öyleyse başlayalım.

Web Developer: Web geliştirici, HTML-CSS-Javascript ve/veya server-side programlama dilleri kullanarak web uygulamaları ve web siteleri geliştiren yazılımcılardır. Web geliştiriciliğinin 3 farklı versiyonu vardır. Bunlar front-end, back-end ve full-stack web geliştiriciliğidir.

Front-End Web Developer: Web arayüz geliştiricileri bu unvan ile adlandırılır. Front-end geliştirici olmak temelde HTML,CSS ve Javascript programlama dillerine hakim olmayı gerektirir. Front-end geliştiriciler web uygulamaların ön yüzü ile ilgilenir. Linkler, tablolar, menüler, formlar, animasyonlar, imajlar yani kullanıcıların gördüğü kısımlar front-end geliştiriciler tarafından oluşturulur.

Tabi ki bu ön kısım genelde sıfırdan kod ile oluşturulmaz. Web tasarımcılar bu arayüzleri tasarım araçları kullanarak çizer ve web geliştiriciler bu tasarımları web ortamına aktarır.

web-developer-and-web-designer

Peki kimdir bu web tasarımcılar?

Photoshop, illustrator gibi benzer tasarım araçları kullanarak web sayfaları ve web uygulamaları oluşturan, grafikler, tipografi gibi konulara hakim olan kişilerdir. Bu yüzden web tasarımcılık web geliştirici unvanından tamamen ayrı bir unvan ve meslektir.

Peki web arayüz tasarımları olmadan web sitesi geliştiremez miyiz diye bir soru aklınıza takılabilir. Evet kesinlikle geliştirebilirsiniz lakin görsel olarak iyi sonuçlar almak istiyor iseniz bu yöntem tamamen verimsiz ve uygun olmayan bir yöntemdir. Hiç bir profesyonel web geliştirici bu yöntemi kullanmaz. (Çok basit form sayfaları gibi sayfalar oluşturmak haricinde. Ayrıca programlama dillerini ilk öğrenmeye başladığınızda sıkça bu yöntemi kullanacaksınız.)

Back-End Web Developer: Web arayüz geliştiriciler tarafından oluşturulan web uygulamalarının ön kısmı genelde dinamik olmayan statik web uygulamalarıdır. Bu statik web uygulamaları, geliştirilen proje için yeterli olmadığında back-end geliştiriciler devreye girer. Server-side programlama dilleri kullanarak statik web uygulamalarını işlevli dinamik web uygulamalarına dönüştürürler. PHP, ASP.NET, C#, Python gibi dillerden en az birini bilmek zorundadırlar. Ayrıca veritabanı ve web sunucuları ile çalışabilmelidirler. SQL, MYSQL gibi veritabanı dillerine de hakim olmaları gerekmektedir.

Full-Stack Web Developer: Hem front-end hemde back-end kısmına hakim olan kişilerdir.

Kısaca bir örnek ile özetlemek gerekir ise;

Bir blog sitesi oluşturmak istiyoruz ve web tasarımımız mevcut. Front-end web geliştirici bu tasarımı HTML, CSS ve Javascript programlama dilleri ile statik web uygulamasına dönüştürür. Blog sitemiz temelde hazırdır ve yayına alınabilir lakin yeni içerik eklemek, blog yazılarına yorum almak, kullanıcı yönetimi gibi dinamik işlemlerinde blog sitemizde olmasını istiyor isek burada devreye back-end web geliştiricimiz giriyor. PHP gibi bir server-side programlama dili ve veritabanı kullanarak bizim blog sitemizi dinamik hale getirmiş oluyor.

Ayrıca aşağıda web geliştirme haritasını paylaşıyorum.

Web Geliştirme HaritasıResim kaynağı: https://www.youtube.com/watch?v=EKjSziW1L8s


Nereden başlanmalı?

İlk olarak HTML ve CSS programlama dillerini öğrenmeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Bir kaç adet basit HTML sayfaları oluşturup bu sayfaların içini formlar, tablolar, linkler, ve yazılar ile doldurup HTML kodlarını anlamaya ve kullanmaya başlayın. Daha sonra bu formları, tabloları, linkleri ve yazıları CSS ile güzelleştirin. Bir süre pratik yaptıktan sonra HTML ve CSS kodları sizin için anlam kazanmaya başlayacaktır.

HTML ve CSS kodlarını öğrenmek için w3schoolskhanacademy gibi web sitelerini kullanabilirsiniz lakin bu web sitelerindeki yazı ve video içeren eğitimler ingilizcedir. Eğer Türkçe kaynak arıyor iseniz youtube videoları sizin için çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca Microsoft Açık Akademi Türkçe eğitimleri de mevcut.

Kullanabileceğiniz Türkçe kaynaklar

HTML ve CSS:

Javascript :

PHP:

Pratik:

  • PSD to HTML (Var olan bir tasarımı web sitesine dönüştürme videolu dersleri. HTML ve CSS programlama dilleri ile pratik yapmak için ideal.)
  • Php ile Blog Scripti Yazmak (Sıfırdan blog sitesi oluşturmak için videolu dersler. HTML, CSS, PHP ve veritabanı ile pratik yapmak için ideal.)