WordPress bileşenleri nedir?

WordPress bileşenleri, sitemizi zenginleştirmek için kullanabileceğimiz, temamıza belirli özellikler kazandıran kod blokları olarak tanımlayabiliriz.

WordPress bileşenleri nasıl kullanılır?

Bileşenlere, wordpress admin panelinde yer alan menüden “Görünüm -> Bileşenler” şeklinde ulaşabilirsiniz. Eğer “Görünüm” menüsü altında “Bileşenler” menüsü mevcut değil ise temanız wordpress bileşenlerini desteklemiyor demektir.

WordPress temamıza bileşen desteği ekleme

WordPress teması geliştiren arkadaşlara önerim, her zaman temalarına bileşen desteği eklemeleridir. Bileşen desteği eklenen temalar, yüzlerce kişi veya kurumlar tarafından geliştirilen, birbirinden farklı özelliklere sahip binlerce bileşeni kullanabilecek hale gelmiş olur. Tema sahipleri de, istedikleri bileşeni yükler ve kullanır.

WordPress temamıza bileşen desteği eklemek için ilk önce functions.php dosyamızda bileşen alanı tanımlamalıyız.

/* Örnek Bileşen Alanı Tanımlama */
register_sidebar( array(
  'name'     => __( 'Bileşen Alanı Adı', 'theme_name' ),
  'id'      => 'sidebar_alani', // Bileşen Alanı ID
  'before_widget' => '<div class="widget %2$s" id="%1$s">',
  'after_widget' => '</div>',
  'before_title' => '<h4 class="widget-title">',
  'after_title'  => '</h4>',
));

Bileşen alanını tanımladıktan sonra temamız da uygun bir yerde bileşen alanını çağırmalıyız.

/* Örnek Bileşen Alanı Çağırma Kodu */
<?php 
if (is_active_sidebar( 'sidebar_alani')):
dynamic_sidebar( 'sidebar_alani' ); ?>
endif;
?>

 Sitemize WordPress bileşeni ekleme

Temamız bileşen sistemini destekliyor ise, bileşen eklemek için panelimizde yer alan menüden “Görünüm -> Bileşenler” diyerek bileşenler sayfamıza ulaşıyoruz.

WordPress Bileşenleri (Widgets)
WordPress Bileşenleri (Widgets)

Karşımıza çıkan sayfada, “Mevcut Bileşenler” kısmının hemen altındaki bloklar, kullanabileceğimiz bileşenlerin listesidir. (Eklenti yüklememiş olsanız dahi bu kısımda wordpress’in kendi bileşenleri yer alacaktır.)

Sağ taraftaki alan(lar) ise temamızın desteklediği bileşen alanlarıdır. Bileşen desteği olan her temada en az bir adet bileşen alanı mevcuttur.
Sol tarafta yer alan bir bileşeni, sağ taraftaki bileşen alanlarından birine sürekle bırak yaparak bileşeni o alanda aktif etmiş oluruz. Aktif edilen bileşeni farklı bir alanda veya aynı alanda tekrar kullanabilirsiniz. Sitemizde o alana baktığımızda bileşenin aktif olduğunu göreceksinizdir. 

İlk görselde etkinleştirilen bileşenlerin web sitemdeki görüntüsü

WordPress bileşenini sitemizden kaldırma

Etkinleştirilen bileşeni web sitemizden kaldırmak için etkinleştirirken yaptığımız işlemin tam tersini yaparak yani bileşen alanında yer alan etkin bileşeni sol tarafa sürükle bırak yaparak web sitemizden kaldırabiliriz.